4 přístupy k těžkým situacím, které odlišují autentické leadery od ostatních

Těžké profesní i osobní situace potkávají každého z nás. Důležité je, co si z nich odneseme. Proč autentické leadery nesrazí na kolena, ale naopak je vynáší vzhůru?

Autentický leader není postavou ze sci-fi románu ani vymřelým muzejním exemplářem. Jsou to skuteční lidé. Se sedmi z nich se můžete takřka osobně seznámit díky Leadership Games. Přestože jsou to muži a ženy různých profesí a s různými životními příběhy, spojuje je jedno konkrétní téma: těžké životní situace. Otevřeně mluví o syndromu vyhoření, odmítnutí či ztrátě motivace. Stejně otevřeně také prozrazují, proč byly tyto těžké okamžiky zároveň jedny z nejlepších pro jejich další životní směřování.

4 přístupy k těžkým situacím, které odlišují autentické leadery od ostatních:

1) Selhání neberou jako neúspěch

Těžké životní situace mají prakticky jen dva možné závěry: úspěch, nebo selhání. Z pohledu autentického leadershipu to však není zdaleka tak černobílé. To, co odlišuje autentické leadery od ostatních, je právě jejich schopnost najít úspěch v selhání.

A mnoho byznysových úspěchů má skutečně základy v selhání. Například Henry Ford pětkrát zbankrotoval, než představil úspěšný automobil Ford T. Nebo v dnešní době často zmiňovaný podnikatel Elon Musk – v roce 2008 byl prakticky na mizině, když prodělal 180 mil. dolarů. A věděli jste například, že Michale Chaloupková, členka představenstva ČEZ, neuspěla při usilování o práci soudkyně?

V Leadership Games nechceme neúspěch tabuizovat. Naopak, chceme se o něm bavit, protože těžká životní situace je pro autentického leadera příležitostí k růstu. A to i v případě, že končí nezdarem. Dokážou se totiž z nezdaru poučit a příště se v obdobné situaci již zachovat jinak.

 2) Vidí svou vizi i v černočerné tmě

Abychom se dokázali poučit z dílčích chyb, potřebujeme mít vizi toho, kam celkově směřujeme. Když totiž všechno ostatní selže (zbankrotujeme, přátelé na nás zanevřou), je vědomí vlastní vize a poslání to, co nás udrží nad vodou a dává nám sílu vstát a pokračovat (vnitřně nás motivuje).

Situace, kdy o všechno nedobrovolně přijdeme, je podobná situaci, ve které dobrovolně žijí mniši. Označuje se jako Monk Moment. Když totiž nemáte co ztratit, získáte nekonečný potenciál. Vaše smýšlení se otočí naruby a místo uvažování nad tím, co jste ztratili, se soustředíte na to, co vše chcete získat.

3) Selhání mění v inovace

Kombinace ambiciózní vize a dílčího selhání je ideálním podhoubím pro vznik inovací. Jak říká Elon Musk: Pokud neselháváte, nejste dost inovativní. Protikladem k takovému podhoubí je, možná překvapivě, plán. Když známe přesný plán cesty, dojdeme do cíle snadno. Nic nás však nepřinutí přijít na něco inovativního.

Držte se proto své vize a nebojte se vydat na neprobádanou cestu k jejímu splnění. Možná narazíte na divokou řeku nebo hlubokou průrvu. Třeba se vrátíte a zkusíte najít jinou cestu. Třeba přes ně zkusíte přehodit lano, ale selžete, protože bude moc krátké. A třeba na desátý pokus vymyslíte vznášedlo a překážky nakonec překonáte. Což byste určitě na rovné, naplánované pěšince nezažili, a nic nového tak nevymysleli.

 4) Strach jim nebrání jednat

Žádnému autentickému leaderovi proto nechybí ani kuráž. Neznamená to, že necítí strach. Naopak, bojí se. Nedovolí ale strachu, aby mu bránil. Za splněním své vize si jde a jedná. Díky této kuráži se sice autentický leader občas dostává do těžkých životních situací. Je to ale opět kuráž, díky které dokáže ve své vizi pokračovat dál a další příležitost proměnit v úspěch.

Svou kuráž ostatně ukázalo i všech sedm autentických leaderů, které jsme do projektu Leadership Games pozvali. Nebáli se mluvit o své těžké životní situaci a svém neúspěchu. A kuráž ukázali i ve chvíli, kdy jsme je postavili před hravý úkol, o kterém dopředu nevěděli. Jak si poradili v obou situacích, se můžete podívat v jednotlivých videích Leadership Games.

Datum konani 8.5.2016

Radka Dohnalová

  ATAIRU news

  Poznejte filozofii ATAIRU

  Jak formujeme leadery?

  Další články z blogu

  Děkujeme Vám
  Udělali jste významný krok k tomu stát se autentickým leaderem. V nejbližší době se Vám ozveme.

  Šiřte naši filozofii dále