firemní programy
rozhovor

Exponencionální produkty – rozhovor s Petrem Havlíčkem

Datum konani 8. 7. 2020

Posláním ATAIRU vždy bylo měnit společnost a proto rádi pracujeme s lídry a jejich klíčovými lidmi i uvnitř firem. Věříme, že tím můžeme mít velký dopad na fungování organizací. Přečtěte si rozhovor s Petrem Havlíčkem, který zastřešuje oblast interních programů pro firmy, o tom co funguje a o našich novinkách.

Petr pracoval na vysokých manažerských pozicích v mezinárodních firmách jako Imperial Brands, Heineken nebo Mast Jaegermeister . Ve svých rolích řídil marketing, korporátní komunikaci nebo business planning. Vedl také projekty firemní transformace nebo posilování firemního brandingu a kultury.

Petře, v ATAIRU máš na starosti rozvoj tzv. exponenciálních produktů, co si pod tím představit?

Od svého založení se ATAIRU pohybovalo v business modelu, který bych nazval jeden na jednoho, 1:1. Lektor nebo dvojice lektorů pracovala v reálném prostředí s jednotlivci nebo malými skupinami, týmy. Pokud chcete takový business model škálovat, musíte buď více pracovat, nebo najmout další lektory. A i když uděláte obojí současně, zajistí vám to maximálně lineární růst.

Vzhledem k tomu, že ATAIRU stavíme jako organizaci s mezinárodní působností a širokým vlivem, zamýšlíme se (a vlastně už připravujeme ) nad produkty, jejichž prostřednictvím budeme pracovat s násobně vyšším počtem účastníků. Říkáme tomuhle modelu 1:N, a na základě tohoto principu “jeden vůči mnoha” stavíme i architekturu našich exponenciálně škálovatelných produktů.

Je jasné, že se takové interakce nebudou odehrávat v reálném prostoru. Proto designujeme exponenciální produkty pro digitální prostředí. Naší vlajkovou lodí je produkt, kterému zatím pracovně říkáme ATAIRU TV. Jde o vysílací formát s leadershipovskou tématikou.

Jaký je rozdíl mezi programy, které vedeme pro jednotlivce a programy pro firmy?

Otevřené programy, jako jsou programy autentického nebo adaptivního leadershipu, kterých se účastní jednotlivci z různých firem, mají svá specifická pravidla: jsou dlouhodobé, mají pevnou strukturu, a přinášíme expertní obsah. Zásadní roli, kterou si účastníci pochvalují, hraje také sdílení zkušeností z různých firem a odvětví, a pak taky široký network, který si účastníci ve skupině přirozeně vytvoří. Stalo se nám nejednou, že se před našima očima odehrály nejen začátky pevných přátelství, ale taky obchodních dohod.

Programy šité jednotlivým firmám na míru stojí samozřejmě taky na naší expertíze, ale jsou více flexibilní – zásadní roli hraje to, co chce daná firma spoluprací s námi řešit. A tak se vedle leadershipu, rozvoje spolupráce týmů nebo celé organizace věnujeme kulturním transformacím, startování mentoringových programů nebo definování firemního nebo týmového směřování. Tím, že všichni seniorní leadeři v ATAIRU mají za sebou 10 a více let businessové praxe, máme zkušenosti, které můžeme nabídnout v konzultantské podobě.

Proč jsi odešel z korporátního světa a přidal se k ATAIRU?

Známý americký inspirátor Simon Sinek přišel před rokem s koncepcí tzv. konečných a nekonečných her (finite vs. infinite games). Jednoduše řečeno, v těch konečných, jde o výsledek, o výhru, o dosažení konkrétního cíle. Kdežto v těch nekonečných jde primárně o udržení ve hře. A tak stát se jedničkou na trhu je konečný cíl, kdežto rozvíjet firmy v leadershipu je cíl nekonečný.  S postupem času pro mě začalo být stále těžší hrát konečné hry, koukat primárně na nejbližší kvartál nebo finanční rok a nevidět přes ně za horizont. ATAIRU je v tomhle kontextu firma, která hraje nekonečnou hru. A to mě lákalo. S Radkou mě navíc pojí už dlouhé roky úzké přátelství a cítím k tomu, co dokázala s ATAIRU, velký respekt. Když mi pak nabídla, abych se podílel na dalším rozvoji firmy, nebylo dlouho nad čím přemýšlet. 🙂

Už 2 měsíce provázíš TOP firmy naším Adaptive Leadership programem. Když bys zmínil 2 vhledy do aktuálních problémů firem a jak jim program pomáhá, co by to bylo?

Vidím zásadní posun od covidové krize, kdy firmy neměly možnost volby vybrat si svůj způsob fungování, do současného prostředí, kdy si můžou vybrat to nejlepší z analogového i digitálního prostředí. Všichni mluví o nové normě s poukazem na to, že se teprve uvidí, jak vlastně bude vypadat. A já bych řekl, že ta nová norma už dostává svoje jméno: hybridní leadership, nebo hybridní prostředí

Když vedeme v našem programu top manažery z firem napříč odvětvími, oceňuju dvě věci: otevřenost, s jakou se staví k tomu, že nová norma bude vyžadovat nový přístup a nové dovednosti. A pak taky snahu nejít do defenzivního módu přežití: zavřít oči, všechno osekat, a doufat, že krize přejde dříve, než to firmu položí.

V tomhle kontextu bylo pro účastníky zásadní uvědomit si, s jakým přístupem přemýšlí o krizi a o cestách, jak z ní ven. Zda hrají s “play to win” mindsetem, tedy jsou připraveni pustit se do nových příležitostí, nebo aktivují “play not to lose” mindset, a chrání především to, co už jednou vybudovali.

Když bychom se zasnili, které problémy bys s firmami chtěl řešit nejvíce, kde vidíš opravdu přidanou hodnotu?

Překvapuje mě, že ať děláme s vrcholným managementem velké mezinárodní firmy, nebo s malým lokálním týmem několik úrovní pod boardem, problémy jsou překvapivě podobné. A netočí se kolem procesů, nástrojů nebo expertních dovedností. Vždycky je za tím lidské nastavení, hodnoty 

Myslím, že světem organizací budou rezonovat tři klíčová témata: adaptivita a jak se připravovat a reagovat na změny, jak motivovat a spolupracovat v týmech v hybridním prostředí, a v neposlední řadě jak do obchodního modelu firmy integrovat poslání, nebo dlouhodobé směřování.

Zkušenosti firemních týmů:

Pro NN IT Hub jsme připravili workshopový program Autentického leadershipu a následné individuální konzultace.

Ronald Lipták, Head of NN IT HUB

“ATAIRU Authentic Leadership je program, který se zásadně vymyká konkurenčním programům v tom, že nenucenou, ale velmi intenzivní formou adresuje otázky sebereflexe a osobního rozvoje lídra. Pokud chcete aby Váš management chytil druhý dech a změnil přístup k běžně používaným principům fungování, Authentic Leadership program je tou správnou volbou pro Váš tým. Jako lídra mě nejvíc těší, že program nastartoval velice aktivní přístup mých podřízených k seberozvoji, jelikož jim otevřel nové horizonty.”

Zkušenost Martiny Stevens, Director of Operations, Schindler CZ, a.s.

“V rámci programu jsme pochopili odlišnosti v motivacích jednání, a otevření se jeden druhému. Díky tomu Vás tyto rozdíly přestanou iritovat. Výborně to sladilo a posílilo tým. Každý jsme poznali svoje silné a slabé stránky, a pomohlo nám to zásadně v týmové souhře.”

 

Programy pro firemní týmy

 

Děkujeme Vám
Udělali jste významný krok k tomu stát se autentickým leaderem. V nejbližší době se Vám ozveme.

Šiřte naši filozofii dále