Radka Dohnalová
Marie Claire
Rozhovor

RADKA DOHNALOVÁ pro MARIE CLAIRE: ŽENSKÁ SÍLA

Datum konani 28. 5. 2020

Pandemie koronaviru, která na pár týdnů ochromila celý svět, je na ústupu. Máme konečně možnost volně se nadechnout a ohlédnout se za minulými týdny. Marie Claire požádala zajímavé osobnosti z mnoha oborů, aby se podělily o to, jak toto náročné období vnímaly ony osobně, jak se se situací vypořádaly a jakým směrem se podle nich bude ubírat další vývoj.

 

Uplynulé týdny pro mě byly náročné na více frontách. Proběhly ve znamení akceptace řady změn a nutnosti přizpůsobit se novému prostředí. Zpětně ale musím přiznat, že ta urgence a tlak na to se adaptovat mohou někdy pěkně bolet. Karanténní období jsem strávila s rodinou na horách a jako extrovert jsem si zažila dlouhé introvertní období, což mi také umožnilo reflexi toho, co se za poslední dobu událo. Tento čas jsem si nazvala jako návrat ke kořenům osobním i byznysovým a u mě proběhl ve třech vysoce transformačních fázích.

Fáze 1 –  zemětřesení

Na počátku krize jsem si uvědomila, že vzdělávací byznys už nebude fungovat jako dřív. Firma byla ve fázi vycházející hvězdy – měli jsme obrovsky našlápnuto do zahraničí a začali jsme si budovat velmi dobré a stabilní vztahy s velkými korporacemi itady v Čechách. Příchod krize nám však ukázal, že musíme zcela změnit náš přístup a přehodnotit vše, na čem jsme úspěch ATAIRU doposud stavěli.

Například online prostředí se stalo novou samozřejmostí, a to pro nás znamenalo kompletně redefinovat, jaké produkty nabízíme a jak je distribuujeme. Pro mě osobně bylo nejtěžší mentálně nelpět tolik na věcech, které nám v minulosti přinesly úspěch, celé to pustit a začít úplně od začátku.

Fáze 2 – robotický stav

Další tvrdou ránou pro mě bylo uvědomění, že stávající situace nemusí mít dopad jen na firmu a její fungování, ale i na tým. ATAIRU tým vnímám jako svou blízkou rodinu a nedovedu si ani představit nebo připustit, že bych se rozloučila s kýmkoli z ní. A to, že bych mohla zklamat svůj tým, byl pro mě po celé toto období ten největší stresor. O stresu vím kvůli vážným zdravotním problémům mého syna s poruchou autistického spektra své. V situacích, kdy šlo opravdu o život, se u mě vyvinul vzorec chování, kdy se dostávám do stavu až robotického fungování. Aniž bych si to uvědomila, kombinace jak pracovního, tak i osobního stresu, kdy syn bohužel opět skončil v nemocnici, u mě v dubnu znovu spustila tento program.

V tomto stavu vypínám emoce a jedu jako stroj. Dělám jen to, co je aktuálně potřeba, ale s obrovským nasazením. Na jednu stranu to znamená zapojení čistě racionálního myšlení s důrazem na maximální efektivitu, což je v těchto situacích potřeba, ale já jsem si možná až moc pozdě uvědomila, že si zároveň sahám na své energetické dno a přicházím o lehkost a radost z čehokoliv, co dělám. A právě v tento moment jsem pochopila, že není potřeba ještě víc přidat, ale přizpůsobit se nové situaci a přenastavit své fungování jak v rodině, tak i v profesním životě, vrátit se ke kořenům.

Fáze 3 – vše je, jak má být

Ke znovuzískání rovnováhy mi upřímně nejvíc pomohl pobyt v přírodě a v prostředí, kde můžu denně vyrážet s mámou na brzké ranní túry, kde jsme s mým autistickým synem vytvořili náš rodokmen, kde mám konečně čas mluvit s řadou inspirativních lidí, k nimž patří i můj byznysově zkušený táta, který mi jednou řekl:

„Když máš zdravý kořínek, ono to vyroste znovu.“ A já věřím, že v ATAIRU ten zdravý kořínek máme. Dokázali jsme vymyslet nový design našich programů, které aktuálně běží online, nebo spustit nový globální projekt ATAIRU Adaptive Leadership, který do leadershipu přináší principy agilního řízení a pomáhá lídrům reinventovat sebe, své týmy i svůj byznys.

Přeji si, aby stávající krize přivedla na trh nové hráče, kteří přinesou nejen něco nového v souladu s návratem k původním hodnotám, ale také něco s obrovsky pozitivním dopadem na celý svět.

 

 

Děkujeme Vám
Udělali jste významný krok k tomu stát se autentickým leaderem. V nejbližší době se Vám ozveme.

Šiřte naši filozofii dále