ATAIRU ONLINE
krize
leadership

Síla disruptivního myšlení – to NEJ z 1. ATAIRU webináře

Datum konani 7. 4. 2020

Na počátku krize jsme se v ATAIRU rozhodli, že chceme současným lídrům pomoci v nelehkém rozhodování a nabídnout náš pohled a inspiraci, jak provést firmy současnou situací a jak v ní nacházet nové stimuly pro další směřování.

Vznikla tak série 4 bezplatných webinářů s názvem Leadership na cestě z krize vedených Radkou Dohnalovou, zakladatelkou a CEO ATAIRU a Petrem Havlíčkem, partnerem ATAIRU.

“Naším cílem je akcelerovat získávání nových zkušeností v době, kdy rychlost a adaptabilita jsou naprosto zásadní a sdílet spolu s našimi hosty nové pohledy a přístupy pro redefinování a rozvoj businessu v ČR.”

Radka Dohnalová, CEO ATAIRU

4 perspektivy ATAIRU

 1. Přestaňte čekat, až to přejde. Pracujte s tím, jako by to nemělo odejít.Většina organizací věří, že se situace za pár měsíců vrátí do starých kolejí. Jen několik firem k situaci přistupuje tak, že tohle je nová norma a tím pádem od základu redefinují nejen své fungování, ale i své obchodní modely. Pro příklad: pokud má někdo velkou pobočkovou síť, která je teď zavřená, tak buď může čekat, až bude moci zase otevřít nebo si může položit otázku: “Jak bychom mohli nabízet svoje služby nebo produkty, kdybychom už nikdy neměli možnost prodávat přes své pobočky?”Klíčová otázka pro vás:
  Co byste museli změnit a začít dělat jinak, kdyby se tato situace stala novou normou?
 2. Přestaňte hledat správné odpovědi, začněte sbírat nové zkušenosti.
  V tomto okamžiku hodně lidí tápe, někteří využívají osvědčené postupy nebo hledají správné odpovědi. Jenže my se ocitáme v době, kdy správné odpovědi prakticky neexistují, a proto je třeba rychle sbírat nové zkušenosti – více experimentovat, testovat, prototypovat.Klíčové otázky pro vás:
  Jak využijete tuto dobu pro pozitivní disrupci vašeho byznysu?
  Co děláte pro to, abyste co nejrychleji nasbírali nové zkušenosti nejen co se týče vašeho interního fungování, ale i posunu celého business modelu?
 3. Ptejte se na otázky, za které byste se před dvěma měsíci styděli.Lidé si teď přirozeně kladou hodně otázek. Tím, že se momentálně posunuly hranice toho, co je akceptovatelné a myslitelné, je pozvánkou pro vás klást si takové otázky, které nabourávají samotné základy toho, co děláte a jak to děláte.Příkladem jsou některé investiční společnosti, které z povahy svého businessu vytváří ve svých startupech prostor pro prezentování bláznivých nápadů a neotřelých řešení. V jednom z případů se takový event jmenuje Crazy Friday.Klíčové otázky pro vás:
  1. Jaké otázky si v současné době pokládáte otázky vy?
  2. Jak můžete ve svých týmech nebo organizacích vytvářet prostor a strukturu pro ostatní, aby se nestyděli klást otázky nebo přicházet s novými nápady, které dramaticky nabourávají status quo?
 4. Buďte relevantní, budujte trvalé vztahy.Většina firem se teď primárně soustředí na cash flow a snižování nákladů. Toto je však jedinečný okamžik, kdy můžeme budovat dlouhodobé vztahy se svými kolegy, klienty i dodavateli. Máme jedinečnou možnost být velmi relevantní a k dispozici, a možná dělat i věci, do kterých bychom se byznysově nikdy nepustili. Například telefonní operátoři a jejich data zdarma, kteří si možná právě tímto krokem získali přízeň svých klientů na celý život.Klíčové otázky pro vás:
  1. Pro koho chcete být momentálně relevantní?
  2. Co jsou ty největší problémy, které řeší?
  3. Jak jim můžeme opravdu autenticky pomoci?

 

25 let se věnuje a řídí W.A.G. payment solutions – integrovaná řešení pro mobilitu. Eurowag je zároveň generátorem nových přístupů a nápadů, proto naše první pozvání patřilo právě Martinovi. Zde je výňatek z naší včerejší diskuze.

“V Eurowagu stavíme něco jako Amazon pro mobilitu, kde na jednom místě najdete vše pro dopravce – od nákupu paliva, pneu až po finanční služby.”

“Současná situace nás tolik nezaskočila, spíše lituji toho, že jsme nebyli dostatečně odvážní a některé věci nespustili dřív. Spoustu věcí, které jsme připravovali, máme ve fázi MVP nebo už startují, bych si moc přál mít už teď v ruce, protože aktuální krize nám tak trochu ukázala budoucnost.”

“Když jsme se poprvé začali zabývat touto krizí, dívali jsme se na to, co je udržitelné, má smysl a na čem se dá stavět, čemu věříme. Na současné dění se díváme ze třech úrovní, které jsou velmi důležité i pro náš byznys:

1. osobní: jak se s krizí změní naše návyky a celé životy
2. instituce: jakým způsobem se vyrovnají se současnou krizí, jaká bude jejich stabilita a co bude platné i do budoucna
3. firmy: sledujeme dematerializaci a virtualizaci firem a posun řady firem do digitálního prostředí.”

“Právě 12.3., kdy WHO vyhlásila celosvětovou pandemii, jsme měli zasedání dozorčí rady a my jsme nejen museli přijmout novou skutečnost jako takovou, ale zároveň jsme se rozhodli definovat, co je to dno, co je ten nejhorší myslitelný scénář v našem podnikání. A když si toto dno stanovíte, v tu chvíli přestanete zachraňovat, ale začínáte stavět něco nového, začnete mít budovatelský mindset.”

“Klademe velký důraz na to, aby celá organizace věděla, kam směřujeme. Během března ve velmi krátké době vznikly nové objectives pro celý rok 2020 a tuto novou strategii kaskádujeme do celé firemní struktury. Nesmírně jsme zintenzivnili komunikaci na všechny strany, natáčíme videa, protože v této době je nejhorší se schovat a nekomunikovat s okolím.”

“Když člověk cítí, že by měl něco udělat, tak by neměl otálet a udělat to hned, protože v následujících měsících se může stát něco neočekávaného, jako je pandemie COVID.”

“Začínáme víc a víc virtualizovat sales, i naše poměrně komplexní produkty lze nakupovat přes internet.”

Jak se díváte na disrupce uvnitř firem a jak je živit?

“Na jedné straně je leadership a lídr. Jaký má přístup k životu – jak moc je odvážný, zvědavý, dokáže objevovat a budovat něco nového, jestli má zdravou ambici, chuť a energii něco nově dělat. Co často schází je pokora – pokora ve smyslu naslouchání a přijímání inspirace od ostatních. Na druhé straně stojí samotná organizace a podpora autonomie a empowerment všech lidí ve vaší organizaci, aby nejen dokázali změny přijímat, ale sami je navrhovali, přicházeli s nápady a dostali na to prostor.”

Pokud vás podrobněji zajímá, jak Martin Vohánka a jeho Eurowag postupuje v době krize, podívejte se na celý záznam webináře.

 

Zveme vás i na další díly série LEADERSHIP NA CESTĚ Z KRIZE.

REGISTROVAT SE MŮŽETE ZDE

 

 

Děkujeme Vám
Udělali jste významný krok k tomu stát se autentickým leaderem. V nejbližší době se Vám ozveme.

Šiřte naši filozofii dále