Nelichotivý fakt přinesl zářijový průzkum společnosti Edenred a Conectio mezi stovkou tuzemských společností. Vyplynulo z něj, že podniky v Česku neumí systematicky chválit své zaměstnance. Například 61 procent oslovených zaměstnanců na různých pozicích včetně těch manažerských nedostalo za poslední měsíc pochvalu vůbec.

Pro výkon podniku a náladu ve společnosti je přitom podle personalistů i psychologů ocenění klíčové. Šéfové firem ovšem často argumentují tím, že se bojí chválit jedny před druhými. Nebo prostě jen nevědí, jak na to. Jak mám tedy správně chválit zaměstnance?

hn_radka-dohnalova_ilustrace

Radka Dohnalová odpovídá

Dobrá pochvala by měla být autentická, správně načasovaná, konkrétní a relevantní. Všichni jsme jistě už slyšeli frázi: „To se ti povedlo!“ I taková obyčejná fráze může fungovat, ale nesmí být vypálena bezmyšlenkovitě a automaticky. Vždy totiž záleží, kdo ji říká, komu, proč, v jakém kontextu a jak. V opačném případě může působit povrchně a neupřímně a bude vzbuzovat nedůvěru.

Dobrá pochvala je vědomá, cílená, upřímná. Víte, proč ji dáváte, a míníte to opravdově. Není v ní kalkul ani jiné postranní úmysly.

Dobrá pochvala je ta, která je správně načasovaná. Pokud vás tedy nadchne něco uprostřed tvůrčího procesu, řekněte to, nečekejte další týden na výsledek. Raději chvalte častěji za menší věci, ale hned, ne jednou za kvartál. Lidé pro vás pracují tady a teď, to znamená, že vaše chování vnímají taky tady a teď.

Dobrá pochvala je konkrétní: ,,Moc se mi líbilo, jak pohotově jsi při téhle schůzce zareagoval(a) na jejich otázku…“ Správná pochvala musí také odpovídat kontextu a povaze člověka. Někdo rád uslyší pochvalu veřejně, jinému to stačí v soukromí, nekomu stačí připojit pár dobře míněných slov do e-mailu. Někoho potěší vzletná slova, u jiného by to stejné vyvolalo nedůvěru.

K tomu, abychom vůbec mohli chvílit, je potřeba vidět přínosy lidí: zastavme se a podívejmě se, co se vyšim lidem povedlo. Dnes, tento týden, tento měsíc. Všechny velké vize se totiž naplňují přes malé dílčí kroky. Právě motivace k nim nám pomáhá se přibližovat k našemu cíli.

Redaktorka Lucie Hrdličková se zaměřuje na problematiku života v korporacích. 

Ilustrace: Jan Hunter Doležálek

Tento sloupek byl psán pro týdeník Ekonom a byl publikován 27. 10. 2016.