Půlúvazek je „drahý“

Lucie se ptá

České firmy zatím neumí poloviční a částečné úvazky. Alespoň to tvrdí třeba matky nebo babičky, které by rády skloubily práci s péčí o rodinu. Nabídek pracovat na částečný úvazek v Česku přibývá pomalu. Podle statistik takto pracuje asi šest procent žen. Třeba v Německu je to 38 procent žen. Ty, které už u nás s tímto formátem mají nějakou zkušenost, poznamenávají, že praxe zkrácených úvazků není úplně snadná. „Už jsem si zvykla, že jsem stejně celý pátek na telefonu,“ uvádí jedna manažerka s částečným úvazkem. Často, zejména od žen, lze také slyšet, že si smluvený volný čas musí napracovat do zásoby. Ovšem za peníze odměřené podle zkráceného úvazku.

Šéfové i zaměstnanci se zjevně tento model práce v Česku teprve učí. V době, kdy roste u různých skupin uchazečů o práci požadavek na flexibilitu, se ale zdá být jeho osvojení nutností. Jak předejít tomu, aby částečný úvazek končil u neustálých přesčasů či u home officu?

Radka Dohnalová odpovídá

Nejprve rychle analyzujme situaci. Ujistěte se, že je vaše práce na půlúvazek vhodná. Pokud ano, je čas nastavit si pravidla. Víte, co vlastně přesně obnáší mít půlúvazek ve vaší situaci a co se od vás očekává? Sedíte v kanceláři od pondělí do středy, nebo řešíte půlúvazek určitým počtem hodin rozložených do všech dní v týdnů? Je rozdíl, jestli tvoříte kreativní obsah a řídíte se deadlinem, mezitím si práci sami plánujete dle svého, nebo řídíte chod celého systému a vaše práce je závislá na práci jiných.

Nedílnou součástí úspěšné dohody je mít šéfa, který svůj tým v půlúvazku a flexibilitě podpoří. Domluvte si, kdy jste v kanceláři, kdy na telefonu, jak řešit ad hoc situace a také kdy k dispozici nejste. Ať od sebe vzájemně neočekáváte něco, co nelze. Poloviční úvazek je skvělá věc, ale není zadarmo.

Vyžaduje ústupky i vzájemný respekt. Pro zaměstnavatele je často jednodušší mít někoho na plný úvazek, protože nemusí vymýšlet nové mechanismy fungování týmu.

Půlúvazek je náročnější na organizaci, plánování a komunikaci. A na to není každý zcela připraven. Pro šéfy, kteří jsou zvyklí na stávající systém, může být takový nový model velkou výzvou. Ne že by nechtěli, jen nevědí, jak přesně se k tomu postavit.

Mohou mít pocit, že se bude pracovat s novým modelem starým způsobem. Ale to nejde. Žijeme v době, kdy pravidla fungování firem může určovat každý, kdo ve firmě pracuje. Buďte předvídatelní, plánujte, naslouchejte, veďte oboustraný dialog. Je to dynamický proces a každá z těchto věcí vám pomůže půlúvazek dobře nastavit.

Datum konani 17.2.2017

Radka Dohnalová

  ATAIRU news

  Poznejte filozofii ATAIRU

  Jak formujeme leadery?

  Další články z blogu

  Děkujeme Vám
  Udělali jste významný krok k tomu stát se autentickým leaderem. V nejbližší době se Vám ozveme.

  Šiřte naši filozofii dále