Rozhovor: Cesta do top managementu Dany Fajmonové a Nely Maťašeje

Jak se jako žena dostat do top managementu? Na to neexistuje jedna univerzální odpověď.

Radka Dohnalová, CEO & Founder ATAIRU vyzpovídala dvě ženy, kterým se to podařilo a jejichž příběhy vás můžou inspirovat. Danu Fajmonovou, Human Resources ředitelku v Raiffeisenbank Česká republika a Nelu Maťašeje, podporovatelku marketingové komunikace a tiskovou mluvčí Direct pojišťovny.

Obě jsou také účastnice programu pro top manažerky, který Radka s Katarínou Kotíkovou a Alešem Klempererem vede. 

Jaká byla jejich cesta na vrchol? Co na ní musely překonat, a co jim s tím pomohlo? Na co se plánují letos zaměřit?

Dozvíte se v rozhovoru níže.

👉 4. listopadu proběhne ochutnávka programu pro top manažerky, které se chtějí stát rovnocenným partnerem nejvyššího managementu a zvýšit svůj dopad a vliv. Přijďte a staňte se součástí úzké skupiny dalších úspěšných žen, jako jsou Dana s Nelou.

Dana Fajmonová

Human Resources Director
Raiffeisenbank Česká republika

V čem ses musela posunout, aby ses dostala do nejvyššího managementu Raiffeisenbank?

Jednou z nejdůležitějších oblastí, na kterých jsem musela zapracovat, byla zvýšení míra rizika, kterou jsem ochotná podstoupit. A to i s ohledem na možné selhání.

Dále trpělivost a schopnost vyjednávat. Osobně mám ráda rychlé tempo, postupně jsem ale pochopila, že úspěšné prosazení změn vyžaduje vytrvalost a dlouhodobé budování podpory různých stakeholderů.

Třetí oblastí, ve které jsem se musela posunout, bylo strategického myšlení. To znamenalo změnit tradiční pohled na podpůrnou roli HR ve firmě k tomu, co my, jako HR, můžeme udělat k naplnění firemní aspirace.

Jak jsi dokázala překonat svoje strachy a naučila se být strategickým lídrem?

Je to kombinace několika faktorů. Utvrdila jsem se v tom, že chci být challenger a přinášet změny. To znamená, že to bude spojené s nekomfortními situacemi. Protože přirozená reakce na změnu je rezistence. I tady se mi osvědčila trpělivost, která je při prosazování změn nutná. Díky tomu jsem se přesvědčila, že pokud vydržím "drajvovat" změnu, tak se mi podaří získat na svou stranu i původní kritiky.

Dalším důležitým faktorem je můj tým. Vím, že když se dostanu do náročné situace nebo čelím něčemu úplně novému, mám kolem sebe schopné lidi, se kterými najdeme řešení.

Pomáhá mi také podpora ze strany mých manažerů a mentorů, na které jsem měla ve své kariéře štěstí. Pomáhají mi s rozvojem a získávat sebedůvěru potřebnou pro strategické vedení.

No a když je nejhůř, opakuji si svoji mantru: „Just keep going.“

V posledních letech drivuješ témata kolem změny kultury jako např. větší empowerment. Co to pro tebe z pohledu leadershipu znamenalo? V čem ses musela nejvíce posunout?

Tahle iniciativa je pro mě velké učení v komplexním change managementu. Zásadní pro její úspěch bylo mít jasnou vizi hned na začátku, dokázat ji vysvětlit a přesvědčit o ní top management a další stakeholdery. A následně měřit, vyhodnocovat a komunikovat vše, co se v souvislosti s empowermentem událo. 

Pozn. k empowermentu: Máme jako firma definovanou dlouhodobou aspiraci – chceme se stát digitálním lídrem. Zároveň víme, že aby se nám to povedlo, potřebujeme určitý typ kultury a způsob, jakým vedeme lidi. Proto vznikla iniciativa podpořit empowerment ve vedení a leadershipu. Nestačí přitom změnit mindset jenom lídrů, ale i zaměstnanců. Musí to fungovat oboustranně. Chtít pustit odpovědnost a zároveň ji chtít přijmout.

Na co se letos zaměříš ve svém rozvoji a proč?

Ráda bych zlepšila dovednosti, které mi pomůžou naplňovat ještě lépe moji roli hybatele změn. Jak se takovým stát? Mějte za sebou track record, který vás k tomu opravňuje. Můžou to být klidně menší projekty, které jste ale prosadily, dotáhly a byly úspěšné. Nespěchejte na to, každý má svoje tempo, kterým se k tomu dostane.

Máš za sebou ATAIRU program pro top manažerky. V lednu 2025 startuje další běh. Je něco, co bys vzkázala manažerkám, které přemýšlejí, že by se ho zúčastnily? 

Nebojte se jít do větší zodpovědnosti. I když o sobě máte pochybnosti, jestli jste na roli manažerky dost dobré, tak nečekejte na pocit jistoty ve smyslu “teď jsem připravená na seniorní roli“ – takovy pocit totiž nikdy nepřijde. 90 % všech top manažerek, které znám, a všechny jsou excelentní, tak o sobě kontinuálně pochybuje. Takže běžte do toho, protože máte na to být úspěšné. 

Nela Maťašeje

Podporovatelka marketingové komunikace a tisková mluvčí
Direct pojišťovna

V čem ses musela posunout, aby ses dostala do nejvyššího managementu Direct pojišťovny?

Během své sedmileté kariéry v Directu, z níž poslední tři roky působím  v core teamu pojišťovny (není to představenstvo), jsem musela projít několika klíčovými posuny. Na začátku jsem potřebovala pochopit, o čem pojištění jako byznys vůbec je. A nějakou dobu jsem pronikala do kultury, zjišťovala, jak se mnou rezonují hodnoty a vize Directu. Jestli mi to dává smysl v pracovním i osobním životě. To mi pomohlo dělat strategická rozhodnutí, která jsou dnes v souladu s tím jak firma funguje a na jakých hodnotách je postavená. 

To by ale samo o sobě nestačilo. Musela jsem se naučit víc pracovat s komplexností, strategickým myšlením a delegováním. Takže bylo nezbytné naučit se lépe vést lidi v různých situacích a vytvářet prostředí podporující jejich růst. Program ATAIRU mi v tom významně pomohl. Díky němu jsem taky lépe pochopila své silné stránky a oblasti, ve kterých vynikám. Definovala jsem si svoje poslání a to, čím mohu přispět světu, firmám a lidem kolem sebe. Tohle všechno mi dnes dodává sebejistotu při rozhodování a v leadershipu.

Sebevědomí roste, když dokážeme překonat strach. Jak jsi dokázala překonat svoje strachy a naučila se být strategickým lídrem?

Zásadní pro mě bylo pochopit, že strach je přirozenou součástí růstu a že každý máme ty SVOJE strachy a situace, kdy ztrácíme kontrolu, nebo jsme paralyzovaní. Bylo pro mě důležité si je pojmenovat a identifikovat tzv. spouštěče, takže když se do těch situací dostávám teď, daří se mi je včas zastavit, podívat se na tu situaci z nadhledu, z odstupu. Naučila jsem se pracovat s nejistotou, budovat důvěru ve své schopnosti a vyhledávat zpětnou vazbu. Program ATAIRU mě podpořil v tom, jak se nebát velkých rozhodnutí a orientovat se na dlouhodobou vizi. A nechat někdy věci se prostě jen dít bez nutnosti zasahovat za každou cenu. Myslím, že se dneska víc snažím rozhodovat víc z lásky, tedy s otevřenou hlavou a srdcem, než ze strachu. 

Co ti pomáhá být důležitou součástí top managementu?

Neustálý osobní rozvoj a schopnost adaptovat se na změny. Vědomí, že mám skvělý tým, na který se můžu spolehnout – v programu jsem se naučila lépe řídit vztahy v týmu, chápat, že všichni nemusí být jako já. Snažím se vytvářet psychologicky bezpečné prostředí, kde lidé cítí důvěru a otevřenost. Pak je to odvaha nebát se věci od základu překopat a nelpět na něčem jenom proto, že se to tak dělalo vždycky. Poslední věc souvisí s tím, o čem jsem mluvila na začátku. Díky tomu, že vím, v čem jsem dobrá, znám svoje silné stránky a mám zkušenosti, tak cítím, že Directu dokážu v naplňování jeho vize po těch sedmi letech stále pomoct. 

Letos Direct pojišťovna expanduje do Polska. Co to pro tebe z pohledu leadershipu znamená?

Z osobního hlediska to vnímám jako skvělou příležitost rozšířit si obzory, získat nové poznatky a obohatit firmu o zkušenosti a perspektivy z jiného trhu.

Z pohledu leadershipu to znamená, že musím ještě víc pracovat s diverzitou a kulturními odlišnostmi. Spolupracovat s týmem v jiném prostředí ode mě vyžaduje otevřenost a schopnost adaptace, zároveň je ale nezbytné být citlivá k místním specifikům a udržet konzistenci s naší firemní kulturou a hodnotami.

Na co se letos zaměříš ve svém rozvoji a proč?

Těch podnětů je spousta. Nosím vlastně dres několika sportovních klubů. Ten jeden je dres podporovatele mého týmu, kterému se snažím pomáhat růst a dosahovat cílů. Druhý je dres core teamu pojišťovny, kde se zapojuju do strategických rozhodnutí. Současně se koordinujeme napříč celou skupinou Direct, která rychle roste. No a pak jsem tu já, člověk, který na sobě pracuje, chce se rozvíjet jako lídr, expert na komunikaci a brand, ale taky jako někdo, kdo chce například na podzim 2025 do basecampu Everestu. Podstatné je, že mě pořád baví se učit, ať v práci, nebo soukromí. Je pro mě důležité, že dneska rozumím tomu, co je moje poslání a v čem mohu pomáhat sobě, lidem i firmě. Mimochodem, věděli jste, že jen 14 % lidí se v životě rozvíjí i v dospělosti? 

Máš za sebou ATAIRU program pro top manažerky. V lednu 2025 startuje další běh. Je něco, co bys vzkázala manažerkám, které přemýšlejí, že by se ho zúčastnily?

Jsou to velmi dobře investované peníze a čas. Díky ATAIRU jsem pochopila kdo jsem, jaké jsou moje silné stránky a jak je můžu efektivně využívat nejen v práci. Nenahraditelné je sdílení zkušeností. Nikde jinde jsem nepotkala tolik inspirativních a skvělých žen, díky kterým zjišťuju, že řešíme podobné věci. Společně si otevíráme hlavy a ukazujeme si různé pohledy na věc. Díky sdílení zkušeností a pracovních výzev s ostatními jsem na spoustu věcí a rozhodnutí nemusela být sama. Pokud tedy hledáte způsob, jak se posunout ve své kariéře a stát se silnější a sebevědomější, zkuste to. Váš příběh může inspirovat další ženy k tomu, aby se nebály jít za svými cíli, aby se nebály naplňovat  svoje poslání.