Rozhovor s Radkou Dohnalovou: Dělat věci jinak

Zakladatelka společnosti ATAIRU, která připravuje lídry a firmy na budoucnost, s ELLE probrala zásadní milníky své kariéry, jež definovaly její úspěch.

Rozhovor vyšel v tištěném ELLE 6/2023

1. První práce

Organizace spojených národů (OSN), pozice ve World Food Program v Římě.

2. Nejhorší zkušenost

Uklízení na kolejích v Londýně během studia vysoké školy.

3. Firmu jsem založila, abych…

… změnila způsob vzdělávání, konkrétně v rozvoji leadershipu. Vnímám, že pro budoucnost jednotlivců, týmů i firem je klíčové, aby se učili nové dovednosti a odnaučovali ty, které ztrácejí na relevanci, a leadership v tom hraje zásadní roli. I proto je naší vizí v ATAIRU pozitivně ovlivnit milion lidí do roku 2027, protože věříme, že to bude mít velký a pozitivní vliv na společnost.

4. Své poslání…

… jsem si uvědomila na Harvardu a přivedlo mě k němu cvičení, které děláme i s našimi klienty, v němž se díváme na své role models. Mezi mé patří Maria Montessori, jež vytvořila alternativní vzdělávací systém, Peter Diamandis, který založil Univerzitu singularity, nebo Roger Hamilton, jenž buduje velkou vzdělávací skupinu, a Ariana Huffington. Tehdy jsem si uvědomila, že chci být někdo, kdo postaví firmu, která bude mít velký dopad ve vzdělání leadershipu. Roli v tom hrál i můj mentor, který se mě ptal, jestli buduji lokální, nebo globální firmu. A já jsem se rozhodla, že chci postavit společnost s mezinárodním dosahem.

5. Má filozofie

Věřím, že největší limity, které máme, jsou největší příležitosti pro růst a pro to, abychom dělali věci jinak. Mým limitem by mohlo být, že mám čtyři děti, ale právě díky tomu přemýšlím nad rozvojem firmy jinak, out of the box, chcete-li, a ve výsledku to má pozitivní dopad na naši společnost a na to, kam směřujeme.

„Máme ambici pozitivně ovlivnit milion lidí. V moment, kdy se takhle rozhodnete, začínáte tu budoucnost tvořit.“

6. Nejlepší rada

Sheryl Sandberg (COO Facebooku) řekla, že nejdůležitější rozhodnutí je to, koho si vezmeš za manžela. Protože bez podpory mého muže bychom společně nemohli řešit výzvy týkající se dětí nebo práce. Sheryl doslova řekla: „Make your partner a real partner,“ a já jsem vděčná, že mohu Roberta označit za svého skutečného partnera.

7. Nejlepší na mé práci je…

… že máme opravdový dopad. Že se podílíme na tom, jak vypadá český byznys z pohledu leadershipu. A že pracuji s lidmi, které mám opravdu moc ráda – v týmu, ale i klientsky.

8. Jak vím, že jsem na správném místě

V roce 2019 jsem měla možnost firmu prodat. Tehdy jsem si položila otázku, co bych dělala, kdybych ATAIRU prodala. A uvědomila jsem si, že nechci dělat nic jiného než to, co dělám teď.

9. Ženy ve vedení

Podle výzkumu McKinsey na jednu ženu, která je povýšená do top managementu, připadají dvě, které z něj odcházejí. Sama teď s nejmladší dcerou Esinkou znovu vnímám, jak je to náročné, a uvědomuji si, že je to téma pro spoustu žen. Proto je o tom třeba mluvit.

10. Komunita

Je důležitá, když máte pochyby. Občas bývám jediná žena v místnosti a upřímně, musím si to vyvažovat. Například tím, že mám jiné, ryze ženské skupiny, díky kterým udržuji balanc. To nejtěžší na tom, když děláte věci jinak, může být někdy pocit samoty. Mně osobně komunita žen z leadershipu, které kolem sebe mám, dodává klid. Komunitu budujeme i v ATAIRU od doby, kdy jsme v roce 2013 přišli s prvním programem Autentického leadershipu pro ženy.

11. Vedení týmu

Podstatné je pro mě dívat se na věci z pohledu budoucnosti – kde chcete být. Snažím se proto nedělat kompromisy a hledat ty nejlepší lidi, se kterými se tam společně dostaneme. A neobejde se to bez psychologicky bezpečného prostředí, protože jenom v takovém prostoru dokážete z lidí dostat maximum.

„Věřím v to, že ty největší limity, které máme, jsou největší příležitosti pro růst a pro to, abychom k výzvám přistupovali novým způsobem.“

Radka Dohnalová

Zakladatelka vzdělávací společnosti ATAIRU, která patří mezi deset nejlepších společností zaměřených na rozvoj leadershipu v Evropě. Před založením vlastní firmy působila v McKinsey a v OSN. Získala také titul MBA na Harvard Business School. Dnes Radka žije s manželem a čtyřmi dětmi v Praze.