Zamyšlení nad rokem 2020

Přinášíme Vám osobní reflexi a zamyšlení se nad právě uplynulým rokem CEO ATAIRU Radky Dohnalové.

Hned od prvního ledna 2020 jsem si uvědomovala, že vstupujeme nejen do nového roku, ale zároveň i do nové dekády. A vlastně, s trochou nadsázky, mohu říct, že jsme si nemohli přát větší disrupci i akceleraci našeho businessu.

I když to bylo mimořádně náročné.

V roce 2020 jsme v podstatě postavili novou firmu. Dali jsme dohromady ambici, že do roku 2025 chceme pozitivně ovlivnit 1 000 000 lidí. To bylo těsně před vypuknutím covidu. Z dnešního pohledu si uvědomujeme, že právě koronavirová krize nastartovala naši zásadní akceleraci. Spustili jsme například náš nový produkt ATAIRU TV, ze kterého se postupně stává kompletně nový business model. Na podzim jsme položili základy dvou našich dalších pilířů – ATAIRU Lab a ATAIRU University. Vše od začátku připravované pro mezinárodní expanzi.

Moje první osobní poučení bylo, že nás na cestu za naší ambicí “nakopnul” vnější stimul, nikoliv my sami. Pro nás je to teď závazek, že chceme využít dynamiky, kterou jsme díky letošnímu roku nabrali, a dále v naší ambiciózní cestě za milionem lidí pokračovali už s vlastní energií.

Moje druhé osobní poučení je o důležitosti rovnováhy mezi stabilními a dynamickymi prvky businessu. Na vlastní kůži jsme si zažili, o čem mluvíme s našimi partnery. Abychom mohli exponenciálně růst, musíme věnovat velkou pozornost i stabilním částem businessu, na jehož ramenou budujeme nová patra exponenciálního růstu.

A moje třetí lekce se týká toho, čemu se věnovat nechceme. Vyjasnili jsme si jednu důležitou sázku na budoucí podobu našich aktivit. Chceme se soustředit na několik málo věcí, a ty děláme s mimořádným nasazením. Nic dalšího, co by mohlo naši energii rozptylovat, dělat nebudeme. Pro nás je to rozvoj leadershipu. Nic víc. Říkáme tomu Blizzard model. Gamingová firma, která má za svou dlouhou historii jen několik málo herních titulů. Ale z každého se stala herní legenda.

A co se naučili v loňském turbulentním roce naši lektoři?  

Položili jsme jim pár otázek:

 1. Jaká je jedna kontraintuitivní věc, kterou jsi se letos naučil/a nebo Tě nejvíce překvapila?
   
 2. Co byla jedna chyba, ze které ses poučil/a?
   
 3. Pokládáš si nějakou otázku na kterou nemáš odpověď z pohledu nového roku 2021?

Katka Kotíková 
Partner ATAIRU 

 1. Velmi příjemně mě překvapila schopnost celé společnosti se adaptovat na všechny nepředvídatelnosti loňského roku. Pro mě bylo obdivuhodné, jak rychle se naši klienti, a zejména velké korporace, byly schopné přenést do virtuálního světa a zároveň u toho hledat způsob, jak pomoci svým týmům vše zvládnout a naučit se nové dovednosti. Jsem moc ráda a vážím si toho, že jsme v ATAIRU mohli být jejich průvodci. Naučilo nás to hodně nových dovedností v oblastí technologií a všichni jsme posunuli hranice toho, co je možné v rámci online workshopů dělat, a jak nová témata přinášet. A myslím, že ty hranice je ještě kam posouvat. Moc děkuji všem co jsou v tom s námi 🙂
   
 2. Moje poučení je něco, co v ATAIRU už pár let říkáme, ale loni nám to moc nefungovalo. “Sprintem maraton neuběhneš.” V poslední době na to často myslím a musím si vybavit svojí vlastní zkušenost z tréninku na půlmaraton a samotného běhu. Ano, to co se děje kolem nás je nepředvídatelné a ano, hodně věcí se mění a jsou to obrovské a zajímavé výzvy. Je ale důležité se i v této době mít o co opřít. Mít své pevné body, které nám pomohou v rozhodování, čemu říct ano a čemu ne, aby to pro nás bylo dlouhodobě udržitelné. Protože pokud tomu, co se děje, chceme říkat “nový normál”, tak právě schopnost fungovat v tom udržitelně, je za mě to nejdůležitější.
   
 3. Žijeme v nepředvídatelném světě a je hodně otázek, na které nikdo z nás nemá odpověď. Otázka pro mě je, zda jsme jako společnost schopni to přijmout a v určitých situacích považovat odpověď “nevím” za akceptovatelnou 🙂

Lucie Winklerová 
Authentic Product Lead

 1. Přestože měla řada lidí velkou nedůvěru ve vzdělávání online, rok 2020 nám nad očekávání posunul hranice. My v ATAIRU jsme si potvrdili, že jsme schopni přenést náš obsah do virtuálního prostředí se zachováním interaktivity, dramaturgie a stejného dopadu jako na fyzických workshopech, ale co víc, většina účastníků se dokázala přes současnou situaci přenést, přizpůsobit se i celodennímu formátu online workshopů a, dle jejich feedbacku, si den s námi opravdu užít. Znovu se tedy potvrdilo to, co na našich workshopech říkáme – není důležitá situace, jakkoliv je náročná a vyčerpávající, důležité je naše rozhodnutí, jak budeme na celou situaci reagovat. Děkujeme všem, kteří s námi rok 2020 prošli i ve virtuálním světě!
   

 2. Možná to, že jsme do druhé podzimní vlny koronaviru vstoupili se stejnou naléhavostí, jako na jaře. Tehdy jsme vyzývali lidi, ať pracují na své adaptivitě a změně myšlení, protože svět se už nikdy nevrátí do starých kolejí. To samozřejmě platí i nadále, jen jsme museli, kvůli změně nálady ve společnosti, většímu tlaku na psychiku a celkové únavě lidí, od základu změnit rétoriku. Workshopy bylo třeba pojmout mnohem pozitivněji, být lídrům větší oporou a lépe tak reflektovat celospolečenskou náladu a očekávání účastníků od workshopů. Také jsme nově vytvořili well-being program se skvělými hosty, právě na podporu psychické odolnosti a emoční stability zaměstnanců. 
   

 3. Určitě nedokážu dohlédnout, jaké budou dopady současné situace, jak ekonomicky, tak i společensky. Co ale v ATAIRU dokážeme předpovědět celkem přesně je, co potřebují současní lídři, jaké dovednosti a kompetence, aby mohli nové výzvy zvládat úspěšně.

Petr Janů
COO & Adaptive Consultant

 1. Do roku 2020 jsme vstoupili s vizí, že se jako firma budeme rozvíjet skrze Adaptivní Leadership. Do tohoto tématu jsme investovali spoustu práce a času v době, kdy jsme ještě netušili, jak velkou roli to bude hrát v následujících měsících, nejen pro ATAIRU, ale i pro celou společnost. Ukázalo se, že vše na čem jsme pracovali, jsme mohli využít v praxi a zároveň pomoci dalším firmám se adaptovat. Věříme, že mnozí našli inspiraci na našich webinářích a v programu Adaptivní Leadership, který je pro mě osobně významný tím, že jsem v něm mohl poprvé lektorovat a dokonce téma simplifikace, které je mi velmi blízké.
   

 2. Během první vlny koronakrize jsme během krátkého období velice důkladně naplánovali další kroky. Během druhé vlny koronaviru jsme byli připravení co nejvíce náš business podpořit a byli jsme natolik ponoření do obsahových příprav, že jsme si nevytvořili prostor pro komunikaci a zpětnou vazbu našeho společného fungování. To je jedno z ponaučení, najít si čas na setkání týmu a prodiskutování dalších kroků.
   

 3. Jedna z větších otázek, kterou si pokládám je jaký dopad rok 2020 bude mít na naši budoucnost. Na to, jak jako jednotlivci budeme nadále fungovat? Co se pro nás změní? Existují teorie, které říkají jak se nový rok bude vyvíjet, ale za mě budeme potřebovat zůstat adaptivní a umět se přizpůsobit změnám, ve chvíli kdy přijdou.


  Přejeme Vám úspěšný nový rok a těšíme se na viděnou v některém z našich leadership programů!

Získejte více informací o krizových strategiích