Překonejte vlastní odpor ke změnám
Buďte lídr, který tvoří jasné a srozumitelné týmové nebo firemní strategie, zrychlete každodenní práci vašich lidí a dejte jim jasný společný směr.
Na webináři vám Radka Dohnalová s Petrem Havlíčkem ukáží, jak na to.
Očekává se, že jako lídři musíte umět pracovat se změnou a velký důraz je přitom kladený na práci s rezistencí ostatních, kterou změny vyvolávají
Výsledek výzkumu během ATAIRU LEADERSHIP TV ale ukazuje na něco jiného. Na to, že ohromnou překážkou je naše vlastní rezistence a že se jí v podstatě nevěnuje pozornost.
Ukazuje se, že je to velká chyba, protože 65 % lidí tvrdí, že při změnách sami cítí odpor a neví, jak s ním pracovat.
Navíc tím, jak změny přicházejí rychleji a přibývá jich, tak často nejsme na jejich začátku, tím pádem nám chybí informace a mnohdy se ani neví, jak změny realizovat.
To všechno v nás vytváří tlak a pochyby, což je přirozená reakce a není potřeba ji potlačovat. Je však naší povinností jako lídrů s tím umět pracovat.
V dnešním druhém díle našeho seriálu o 5 dovednostech strategického leadershipu vám proto ukážeme 3 tipy, jak pracovat s vlastní rezistenci a získat tak dovednost číslo 2.
Tip č. 1: Zaměřte se jen na pár změnových bitev
Pokud bojujete sami se sebou, hrozí riziko, že upadnete do role oběti. Poznáte to tak, že začnete používat věty typu:
„Tohle holt musíme udělat.“
„My versus oni.”
„Já s tím nic nezmůžu, to rozhodnutí přišlo z centrály.“
Jak z toho ven? 👉 Uvědomte si, co máte 100% pod kontrolou, a vyberte si bitvy, které chcete hrát. Naučte se vše ostatní akceptovat.
Pomůže vám s tím tahle rovnice: Situace + Reakce = Výsledek. A v každé situaci můžete reagovat třemi různými způsoby:
- Změna. Změna je poměrně snadná. Protože když změníme věci tak, jak je máme rádi, jsme spokojení.
- Opuštění. Pokud situaci nezvládneme akceptovat, můžeme požádat o přeřazení do jiného týmu nebo na jinou pozici.
- Akceptace. Uvědomte si, kde leží primární zdroj vaší rezistence, a na něj se zaměřte. Zkuste se podívat na benefity a nové informace, které vám můžou pomoct s akceptací nové situace. POZOR! Akceptace neznamená falešný kompromis. Znamená to, že se následně na změně podílíte s obvyklým nasazením.
Jak na akceptaci se podíváme v tipu č. 2.
Tip č. 2: Snažte se změny pochopit. Pomůže vám to s akceptací
Podle vašich odpovědí na otázku „Co vám nejvíce pomáhá akceptovat změny?“ víme, že je to přemýšlení o informacích, které vám pomohou s jejím pochopením.
Je totiž velká pravděpodobnost, že některé informace nemáte k dispozici, a právě to může být důvodem odporu. Proto bychom měli být více zvědaví, a snažit se pochopit důvod změny. Když smysl změny lépe chápeme, pomáhá nám to s jejím přijetím.
Protože můžeme zjistit důležité informace, a i když se změnou dál nesouhlasíme, tak chápeme, proč musí proběhnout.
Pokud se i přesto potřebujete ozvat, existuje způsob, který vám pomůže být při tom maximálně efektivní.
Jde o tzv. 5W model od Megan Reitz, světové expertky na leadership, kterou jste mohli slyšet ve druhé epizodě ATAIRU LEADERSHIP TV.
Tip č. 3: Připravte si dobře svou komunikaci s využitím 5W modelu Megan Reitz
Efektivní a srozumitelná komunikace. Královská disciplína leadershipu.
Tím spíš, pokud se potřebujete s něčím ozvat, být při tom srozumitelní a maximalizovat šanci, že dosáhnete svého.
5W model vám pomůže dobře se připravit, kdykoliv se budete chtít s něčím ozvat a mít jistotu, že to uděláte nejlépe, jak můžete:
1. WHO/KDO
S kým potřebujete mluvit vs. kdo vás potřebuje slyšet? Nemusí to být vždy ta samá osoba. Možná budete chtít něco říci generálnímu řediteli, ale není šance, že se k němu dostanete. Takže musíte mluvit s někým, kdo má s generálním ředitelem bližší vztah. Kdo je tedy ta správná osoba, se kterou potřebujete mluvit?
2. & 3. WHY/PROČ & WHAT/CO
Definujte svůj pozitivní záměr a snažte se, aby se vaše proč shodovalo s cíli těch, kterým se ozýváte. Při komunikaci využívejte aktivační slova, která přímějí protistranu zpozornět, a vyhněte se slovům, která by ji naopak odpojila. Dbejte na verbální a neverbální komunikaci, která zdůrazní váš záměr a zajistí, že vaše sdělení bude vyslyšeno.
4. WHERE/KDE
Prostředí dokáže udělat skutečný rozdíl. Použijete e-mail? Zvednete ruku na skupinové on-line schůzce? Nebo je to neformální konverzace? Tyto okolnosti je potřeba zvážit a zohlednit.
5. WHEN/KDY
Vžijte se do osoby, se kterou mluvíte. Neměli byste přemýšlet jen o tom, že se chcete ozvat, protože vás protistrana nemusí vyslyšet. Myslete ale na to, jak můžete ovlivnit okolnosti tak, abyste maximalizovali šanci, že pochopí, co chcete říct a bude to mít dopad.
Překonat vlastní rezistenci (druhá dovednost strategického leadershipu) je pro nás při realizaci změn často to nejtěžší. Tři dnešní tipy vám to zjednoduší a 5W model Megan Reitz udělá vaši komunikaci efektivnější a srozumitelnější.
Ve třetím díle se podíváme na důvod č. 3, kterým je, že “Většina lídrů se v komunikaci změn zaměřuje na otázku PROČ, zakopaný pes je ale v JAK. Tam je nejvíce rezistence.“
Dovedností č. 3 proto bude schopnost správně identifikovat zdroj rezistence lidí a překonat ji.