„Nejdůležitější je objevit své silné stránky,“ říká podnikatelka Radka Dohnalová

Když se řekne leadership, málokdo přesně ví, oč jde. Přitom je to jednoduché: dobrým šéfem není ten, kdo toho udělá nejvíc, ale ten, kdo nejlíp zná potenciál každého člena týmu včetně sebe a dokáže jich využívat. Radka Dohnalová (40) je přesvědčená o tom, že dobrý leadership se hodí nejen v práci, ale i v osobním životě. Její firma ATAIRU to chce naučit milion lidí a změnit tím svět.

Autorka: Tereza Čaladi
Zdroj: Rozhovor vyšel na webu marianne.cz

Radka Dohnalová ATAIRU leadership

Radka Dohnalová zahájila svou kariéru v jednadvaceti, kdy nastoupila jako dobrovolnice do OSN. Později pracovala pro poradenskou firmu McKinsey a získala titul MBA na Harvardu. Kromě svého pracovního týmu si chválí i svůj „tým“ doma, který se skládá z manžela a čtyř dětí.

Ve které chvíli v životě jste měla pocit, že děláte to, co jste vždycky chtěla?

V posledních deseti letech. Odvahu k tomu, abych začala podnikat, mi dal druhý syn Jonáš, který je autista – věděla jsem, že čas, kdy nebudu s ním, musí být stoprocentně smysluplný. Tak vzniklo ATAIRU. Podruhé jsem si svoji spokojenost uvědomila v roce 2019, kdy jsem na firmu měla kupce, ale došlo mi, že nevím, co bych jinak dělala. Firmu přece nebuduji proto, abych ji prodala, ale proto, aby měla dopad, a protože mě ta práce naplňuje.

Proč je podle vás leadership tak důležitý?

Vnímám ho jako kritickou dovednost pro život. Když víme, v čem jsme dobří, a umíme spolupracovat a pracovat s emocemi, pomáhá nám to ve všem. Při výzkumu na Harvardu jsem našla to, co mají úspěšní lidé společného – znají svoje silné stránky, vědí, v čem jsou dobří, a to rozvíjejí. A tohle jsem chtěla zpřístupnit co nejvíce lidem, aby každý byl lídr svého života a mohl být šťastnější a úspěšnější ve smyslu spokojeného života. Přesně to při práci s lídry v našich programech děláme – pomáháme jim najít jejich talenty.

Co z toho, co učíte své klienty, jste si vzala do svého vlastního života?

Velmi mnoho. Daleko víc si uvědomuji, jak důležitou roli v životě leadership hraje – nejen v tom pracovním. Mám čtyři děti, každé je jiné. Když mi něco funguje na jedno, neznamená to, že to bude fungovat na druhé. To je podstata leadershipu. Vím, kde jsou moje silné stránky, kde jsou silné stránky mých dětí, manžela, rodičů. Jak pracovat s mými a jejich pochybami a těžkými emočními situacemi. Jak si vybudovat tým, jak umět pouštět věci a pracovat s nástrahami. Věřím, že leadership nepatří jenom do byznysu, ale i do života. I proto hledáme způsoby, jak ho dostat k co nejvíce lidem, chceme využít technologie a umělou inteligenci, ale v jádru bude vždycky člověk. Technologie nám jen pomůžou překonat hranice, vzdálenosti a jazykové bariéry.

Svého prvního syna jste měla, už když jste šla na Harvard. Teď zvládáte práci se čtyřmi dětmi. Jak?

Díky manželovi. Věřím, že když jsem šťastná máma a dělám věci, které mě baví a v nichž jsem dobrá, tak jsem spokojenější i doma, což je důležité pro mé okolí. I rodina je svého druhu tým a platí v ní principy leadershipu, tedy že dobrý lídr není ten, kdo dělá všechno, ale ten, kdo se soustředí na důležité věci, dělá to, v čem je dobrý a co ho baví, a dokáže využít silné stránky každého člena týmu.

Jak trávíte den volna, když nějaký máte?

S dětmi a sportem. Děti i sport jsou pro mě důležité a je to čas, kdy si mentálně odpočinu. Je důležité myslet na regeneraci, pokud chci dlouhodobě podávat skvělé výkony. Tak jako ve sportu.

Co vám pomáhá překonávat životní výzvy s lehkostí?

Souvisí to s uvědoměním si vlastních talentů a strachů a budováním schopnosti zvládat těžké věci v rámci týmu – jak doma, tak v práci. Zároveň se ale snažím sebe i děti vystavovat situacím, které nás dostávají mimo komfortní zónu, protože to je klíčové pro adaptaci. Každá těžká situace mě nutí odnaučovat se, přeučovat se, osvojovat si nové věci. Žijeme v době, která se neustále mění, a jedna z nejdůležitějších dovedností je umět se adaptovat.

Jaká byla nejlepší rada, kterou jste kdy dostala?

Sheryl Sandberg (provozní ředitelka Facebooku, pozn. red.) řekla, že nejdůležitější rozhodnutí je, koho si vezmete za manžela, a měla pravdu. Bez podpory mého muže bychom společně nemohli řešit výzvy týkající se dětí ani práce.

Pod ATAIRU máte i program Autentického leadershipu pro ženy. Máte pocit, že se v této oblasti teď prosazuje více žen?

Z výzkumu, který jsem dělala na Harvardu, jsme zjistili, že ženy potřebují pro svůj rozvoj něco jiného než muži. Proto máme programy, které se na ženy specializují.

Hodně pracujeme se strachem, který je pro leadership limitující. Mám radost, že teď vedeme více žen, osobně je podporuji a sama z jejich podpory čerpám. Jsou situace doma, chvíle, které jsou těžké, nemoci, strach, pocit nezvládání, kdy máme tendenci to vzdát. Tehdy je podpora velmi důležitá.

Máte pestrý život plný neočekávaných událostí a zároveň příležitostí, kterých jste se chopila. Co je to nejcennější, co jste se zatím naučila?

Pracovat se svými silnými stránkami a nebičovat se za to, že v něčem nejsem dokonalá.

Máte nyní stanovený nějaký životní cíl, kterého byste chtěla dosáhnout?

Ano. Do roku 2027 rozvinout milion lídrů. Osobně věřím v to, že leadership je jedna z dovedností, která patří do celoživotního vzdělávání, a věřím, že když vytvoříme jeden milion lídrů, tak tím pomůžeme celé společnosti.